
Toyota RAV4 2026 vs Skoda Kodiaq II: vilken familje-SUV ska du välja

Toyota RAV4 av sjätte generationen och Skoda Kodiaq av andra generationen — två familjecrossovers som man köper av olika skäl. RAV4 säljs i Europa endast som hybrid eller laddhybrid (185–309 hk) och har alltid 5 platser; Kodiaq är 112–158 mm längre, erbjuder bensin, diesel och laddhybrid, en sjunde plats och ett bagageutrymme på upp till 910 l. Om det viktigaste är ekonomi i stan och räckvidd på el är det RAV4; om kapacitet, diesel och släp upp till 2,5 t — Kodiaq.
Innehåll
- Vad som skiljer RAV4 från Kodiaq i korthet
- Jämförelsetabell
- Vilken bil är större och var är bagaget större
- Vilka motorer och hybrider erbjuds
- Fyrhjulsdrift och släp
- Vad som säljs i Ukraina
- Vem passar vad
- Vad man kan montera på båda crossovers direkt
Vad som skiljer RAV4 från Kodiaq i korthet
- Generation och ålder. Kodiaq II visades den 4 oktober 2023. RAV4 av sjätte generationen hade premiär den 21 maj 2025; i april 2026 meddelade Toyota att den redan beställs i hela Europa.
- Drivfilosofi. Toyota har lämnat ”ren” bensin: i Europa — endast hybrid 2,5 l eller laddhybrid. Skoda har behållit klassiska 2,0 TSI och 2,0 TDI med 7-stegad DSG och lagt till laddhybriden iV.
- Utrymmen. RAV4 — bara 5 platser. Kodiaq finns med 5 och 7 platser (förutom iV), och i 5-sitsig version har den 910 l bagageutrymme mot 514 l i den hybrida RAV4.
- El. Laddhybrid-RAV4 kör upp till 137 km på el (WLTP) och kan DC-laddas upp till 50 kW. Kodiaq iV — 109–125 km och endast framhjulsdrift.
En detaljerad genomgång av nya Toyota finns i artikeln ”Översikt Toyota RAV4 2026 av sjätte generationen”, om den tjeckiska crossovern — i översikten av Skoda Kodiaq II. Här — bara jämförelse.
Jämförelsetabell
För RAV4 anges uppgifter från Toyota Europe och Toyota Ukraina, för Kodiaq — tekniska specifikationer från Škoda (version Selection, februari 2025).
| Parameter | Toyota RAV4 (6:e generationen) | Skoda Kodiaq II |
|---|---|---|
| Premiär | 21.05.2025 | 04.10.2023 |
| Längd / bredd / höjd | 4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm | 4 758–4 761 / 1 864 / 1 656–1 663 mm |
| Hjulbas | — (Toyota Europe publicerar inte) | 2 791 mm |
| Antal platser | 5 | 5 eller 7 (iV — endast 5) |
| Bagageutrymme | hybrid 514–1 706 l; laddhybrid 446–1 619 l | 5 platser: 910–2 105 l; 7 platser: 340 l bakom 3:e raden, 845 l med nedfälld 3:e rad, upp till 2 035 l; iV: 745–1 945 l |
| Bensin / diesel utan hybrid | finns inte | 2,0 TSI 150 och 195 kW (4×4); 2,0 TDI 110 kW och 142 kW (4×4) |
| Hybrid | 2,5 l, 185 hk (framdrift) / 194 hk (AWD-i) | mildhybrid 1,5 TSI, 110 kW (150 hk), framdrift |
| Laddhybrid | 272 hk / 309 hk (AWD-i), batteri 22,7 kWh | iV: 150 kW (204 hk), batteri 25,7 kWh, framdrift |
| Elräckvidd (WLTP) | upp till 137 km | 109–125 km |
| Laddning | AC 11 kW; DC 50 kW, 10–80 % på cirka 30 min | AC 11 kW (0–100 % på 2 h 30 min) |
| Växellåda | Toyotas hybridtransmission | 7-stegad DSG (iV — 6-stegad DSG) |
| Fyrhjulsdrift | AWD-i: bakaxeln drivs av en separat elmotor | 4×4 med automatisk momentfördelning (koppling) |
| Bromsat släp | upp till 2 000 kg (AWD) | upp till 2 500 kg (4×4, 7 platser); iV — 1 800 kg |
| Markfrigång | — | 187–194 mm |
Vilken bil är större och var är bagaget större
Kodiaq är märkbart större: 4 758 mm mot 4 600 mm för bas-RAV4, alltså plus 158 mm, och med de längre stötfångarna på vissa RAV4-versioner (4 646 mm) är skillnaden 112 mm. I bredd är de nästan lika (1 864 mot 1 855–1 880 mm), och RAV4 är 17–44 mm högre.
Den stora skillnaden är bagageutrymmet. Den femsitsiga Kodiaq tar 910 l upp till insynsskyddet med den andra raden framskjuten och 2 105 l med nedfällda säten. Den hybrida RAV4 har 514 l och 1 706 l, i laddhybridversionen höjer batteriet golvet och det återstår 446 l. Till och med Kodiaq iV med sitt batteri har enligt specifikation 745 l — mer än någon version av RAV4.
Den sjusitsiga Kodiaq har blygsamma 340 l bakom tredje raden — det är ett alternativ för sporadiska resor med sju personer, inte för vardagen. Tredje raden i Kodiaq finns endast med bensin- och dieselmotorer; laddhybriden iV — bara femsitsig.
Kupé för barn och barnstolar
Båda crossovers har plant bagagegolv och breda bakdörrar. I Kodiaq är bredden på andra raden 1 492 mm, takhöjden där är 1 015 mm; Toyota publicerar inga sådana siffror för nya RAV4, så vi jämför inte ”på ögat”. Ett praktiskt råd: om familjen har två barnstolar och en barnvagn, jämför först just bagageutrymmet — här är Kodiaqs fördel otvetydig.
Vilka motorer och hybrider erbjuds
Toyota RAV4: endast hybrider
I Europa säljs nya RAV4 endast med elektrifierade drivlinor baserade på bensinmotorn 2,5 l. Den vanliga hybriden ger 185 hk med framhjulsdrift eller 194 hk med fyrhjulsdrift AWD-i och förbrukar upp till 5,8 l/100 km enligt WLTP. Laddhybriden har ett batteri på 22,7 kWh (30 % större än hos föregångaren), 272 hk med framhjulsdrift eller 309 hk med fyrhjulsdrift och accelererar till 100 km/h på 5,8 s.
Skoda Kodiaq: klassiskt och hybrid att välja på
Kodiaq har ett bredare utbud. Basen 1,5 TSI är en mildhybrid på 150 hk med framhjulsdrift. Bensinmotorerna 2,0 TSI på 150 och 195 kW — endast med fyrhjulsdrift. Dieslarna 2,0 TDI — 110 kW (150 hk) och 142 kW (193 hk), den senare — med 4×4 och förbrukning 5,9–6,6 l/100 km enligt WLTP. Laddhybriden iV kombinerar 1,5 TSI med en elmotor på 85 kW: totalt 204 hk och 350 N·m, batteri 25,7 kWh, upp till 125 km på el.
Slutsatsen är enkel: för stad och korta dagliga resor med ett uttag hemma är laddhybrid-RAV4 mer logisk — längre räckvidd, snabbare laddning och fyrhjulsdrift. För frekventa långkörningar med last är diesel-Kodiaq fortfarande ett argument som RAV4 saknar. Jämförelse av RAV4 med en annan hybrid — i artikeln ”Toyota RAV4 2026 mot Honda CR-V 2026”.
Fyrhjulsdrift och släp
Fyrhjulsdriften i de två crossovers är uppbyggd på olika sätt. I RAV4 AWD-i drivs bakhjulen av en separat elmotor, det finns ingen mekanisk koppling mellan axlarna; Toyota lägger till lägena Trail och Snow för terräng och snö. I Kodiaq är 4×4 — en klassisk lösning med kardanaxel och en koppling som automatiskt ansluter bakaxeln.
För släp är Kodiaq starkare: 4×4-versionerna får dra upp till 2 300 kg, sjusitsiga — upp till 2 500 kg. RAV4 med fyrhjulsdrift drar upp till 2 000 kg — både hybrid och laddhybrid. Markfrigången i Kodiaq är 187–194 mm beroende på version.
Vad som säljs i Ukraina
Toyota Ukraina erbjuder redan nya RAV4 med hybrid och laddhybrid, med fram- och fyrhjulsdrift. På importörens webbplats anges att uppgifterna är preliminära och väntar på slutlig homologering: där anges upp till 329 hk för den fyrhjulsdrivna laddhybriden och upp till 126 km på el.
Skoda Kodiaq i Ukraina finns i utrustningsnivåerna Selection och Sportline med bensin 2,0 TFSI på 190 och 204 hk (fyrhjulsdrift) samt dieslar 2,0 TDI på 150 hk (fram- eller fyrhjulsdrift) och 193 hk (fyrhjulsdrift), alla — med 7-stegad DSG. Laddhybriden iV och 1,5 TSI finns inte i motorlistan på Skoda Ukrainas webbplats i slutet av september 2026.
Vem passar vad
- Toyota RAV4 — en familj på 3–4 personer som kör mest i stad och förorter, har möjlighet att ladda och vill ha minimal förbrukning. Laddhybriden med fyrhjulsdrift — det mest dynamiska alternativet av de två.
- Skoda Kodiaq — för en stor familj, för den som ofta transporterar mycket last, kör långa sträckor med diesel eller drar släp över 2 ton. Sjusitsversionen — en försäkring om mormor och morfar följer med på resan.
Vad man kan montera på båda crossovers direkt
För en ny familjecrossover är de första inköpen desamma: mattor och skydd för bagageutrymmet. För RAV4 av sjätte generationen finns redan modellpassade mattor Stingray 3D och en bagagerumsmatta — se mattor för Toyota RAV4 2025- rr. För Kodiaq II finns mattor Stingray 3D och EVA, textilset och separata bagagerumsmattor — mattor för Skoda Kodiaq 2023- rr.
Viktigt: välj bagagerumsmatta för Kodiaq efter den specifika kupén — fem- eller sjusitsig, eftersom bagageutrymmet i den sjusitsiga versionen är annorlunda — den nedfällda tredje raden ligger i golvet. En crossover som ofta lastas med saker bör skyddas med ett lastskydd på bakre stötfångaren i rostfritt stål — för Kodiaq II finns sådana i avdelningen tuning Skoda Kodiaq 2023- rr. Man bör inte räkna med tillbehör från föregående generation: för nya karosser finns separata modellpositioner i katalogen, kompatibiliteten anges i varje produktkort.
Vi levererar med Nova Poshta över hela Ukraina.
| ✔ | RAV4: plug-in hybrid upp till 137 km på el och DC-laddning 50 kW |
| ✔ | RAV4: AWD-i fyrhjulsdrift utan kardanaxel, upp till 309 hk i plug-in-versionen |
| ✔ | RAV4: hybrid med förbrukning på upp till 5,8 l/100 km (WLTP) |
| ✔ | Kodiaq: bagageutrymme på 910 l i femsitsversionen |
| ✔ | Kodiaq: tillval med 7 säten |
| ✔ | Kodiaq: 2,0 TDI-dieslar och släp upp till 2 500 kg |
| ✘ | RAV4: endast 5 säten och 446–514 l bagageutrymme |
| ✘ | RAV4: släp endast upp till 2 000 kg |
| ✘ | RAV4: ingen diesel |
| ✘ | Kodiaq: plug-in iV endast med framhjulsdrift och 5 säten |
| ✘ | Kodiaq: tredje rad med 340 l bagageutrymme — för sporadiska resor |
| ✘ | Kodiaq: plug-in iV och 1,5 TSI saknas i Skoda Ukrainas motorlista (09.2026) |








