Toyota RAV4 i sjätte generationen är en helt ny crossover som hade världspremiär den 21 maj 2025, och i Ukraina presenterades den officiellt i juni 2026; försäljningen startade i början av juli. Den finns endast i två hybridversioner — vanlig hybrid 2,5 l på 230–239 hk och laddhybrid på 282–329 hk med elräckvidd upp till 126 km (WLTP). Priset på Toyota Ukrainas officiella webbplats — från 1 836 000 ₴ för hybriden i utrustningsnivån Active (per 30.09.2026).
Innehåll
- Vad är nytt i RAV4 i sjätte generationen
- Vilka motorer och vilken effekt har RAV4 2026
- Hur långt går RAV4 laddhybrid på el
- Vilka utrustningsnivåer och priser har RAV4 2026 i Ukraina
- När började försäljningen i Ukraina och hur säljer modellen
- Vilka mått och vilket bagageutrymme har nya RAV4
- Vad har förändrats i kupén och säkerhetssystemen
- Vilka tillbehör finns redan till RAV4 2026
Vad är nytt i RAV4 i sjätte generationen
Toyota visade nya RAV4 på världspremiären i Tokyo den 21 maj 2025. Modellen togs fram utifrån tre nyckelord — mångsidighet, elektrifiering och intelligens — och det syns i tre saker:
- Endast hybrider. Det finns inga renodlade bensinversioner: i Europa och Ukraina erbjuds RAV4 uteslutande som fullhybrid (HEV) eller laddhybrid (PHEV).
- Ny laddhybrid. Batteri på 22,7 kWh, främre elmotor på 150 kW (16 kW mer än föregångaren), snabbladdning med likström.
- Programvaruplattformen Arene. RAV4 är den första Toyota på den egna plattformen Arene: ny multimedia, röststyrning och mjukvaruuppdateringar ”over-the-air”.
Tre stilistiska linjer som Toyota visade vid premiären är Core, Adventure och GR SPORT. I Ukraina finns av dem den sportiga GR SPORT, och övriga versioner säljs som utrustningsnivåerna Active, Style och Premium.
Vilka motorer och vilken effekt har RAV4 2026
Grunden i båda versionerna är en 2,5 l bensinmotor som arbetar tillsammans med elmotorer via en steglös e-CVT. Fyrhjulsdriften AWD-i är elektrisk: bakhjulen drivs av en separat elmotor, och lägena Trail och Snow aktiveras med en knapp.
| Version | Effekt | Drivning | 0–100 km/h | Förbrukning / räckvidd (WLTP) |
|---|---|---|---|---|
| Hybrid (HEV) 2,5 l | 230 hk (2WD) / 239 hk (AWD-i) | fram- eller fyrhjulsdrift | 7,7–7,3 s | 4,3–4,7 l/100 km, CO₂ 98–107 g/km |
| Laddhybrid (PHEV) 2,5 l | 282–329 hk (max — i fyrhjulsdrivna versionen) | fram- eller fyrhjulsdrift | 7,1–5,7 s | på el 126 km (FWD) / 121 km (AWD) |
Uppgifterna är från Toyota Ukrainas officiella webbplats; importören anger att de är preliminära och väntar på slutlig homologering. Maxeffekten för laddhybriden sammanfaller med den japanska specifikationen — 242 kW (329 hk).
Hur långt går RAV4 laddhybrid på el
Enligt Toyota Ukraina kör laddhybriden med framhjulsdrift 126 km på el, och den fyrhjulsdrivna 121 km i blandad WLTP-cykel. I Japan uppger Toyota för nya PHEV omkring 150 km (mot ~95 km hos föregångaren), men där används en annan mätmetod, så siffrorna mellan marknader kan inte jämföras direkt.
I Toyotas europeiska specifikationer för PHEV anges:
- litiumjonbatteri på 22,7 kWh;
- likströmsladdning upp till 50 kW: från 10 till 80 % på cirka 30 minuter;
- inbyggd växelströmsladdare på 11 kW — dubbelt så kraftfull som tidigare: full laddning på cirka 3 timmar.
Den verkliga räckvidden beror på hastighet, temperatur och belastning, så på vintern blir den märkbart lägre än den angivna. För att förstå skillnaden mellan fullhybrid och laddhybrid och vem som passar för vad, läs vår genomgång av typer av hybridbilar.
Vilka utrustningsnivåer och priser har RAV4 2026 i Ukraina
I Toyota Ukrainas konfigurator (per 30.09.2026) finns hybrid-RAV4 i fyra utrustningsnivåer. Priserna är rekommenderade, för basfärg, utan tillval och kampanjer; importören varnar att de inte är slutgiltiga och bekräftas hos återförsäljaren.
| Utrustningsnivå | Drivning | Pris från, ₴ | Vad som tillkommer |
|---|---|---|---|
| Active | 2WD / AWD-i | 1 836 000 / 1 978 560 | 12,3" digital instrumentpanel, 12,9" ToyotaConnect multimedia, tvåzonsklimat, 18" fälgar, BSM, PCS, SEA, DMC, automatiskt helljus, 6 högtalare |
| Style | 2WD / AWD-i | 2 039 040 / 2 181 600 | 20" svarta fälgar, head-up display, 360-kameror, handsfree-öppning av bakluckan, sätesventilation, trådlös laddning, LCA och FCTA |
| Premium | AWD-i | 2 341 440 | JBL med 9 högtalare och subwoofer, adaptivt helljus AHS, uppvärmning av baksäten, dubbel trådlös laddning, USB-C 45 W |
| GR SPORT | AWD-i | 2 371 680 | GR SPORT-stötfångare och grill, 20" GR-fälgar, ratt med röd söm, aluminiumklädda pedaler, växlingspaddlar, JBL |
Laddhybriden presenterades vid Ukrainapremiären i juni 2026 från 2 515 500 ₴ i utrustningsnivåerna Style, Premium och GR SPORT, men per 30.09.2026 finns i onlinekonfiguratorn på toyota.ua endast hybridversioner — fråga återförsäljaren om PHEV-priset. Versionen Woodland, som ofta nämns i tester, finns inte i Ukraina: det är en utrustningsnivå för den amerikanska marknaden.
När började försäljningen i Ukraina och hur säljer modellen
Toyotas representation i Ukraina angav redan i april 2026 försäljningsstart i början av juli; den officiella presentationen ägde rum i juni, och återförsäljarna började teckna kontrakt i juli. Modellen blev direkt en ledare: enligt Ukravtoprom var Toyota RAV4 i augusti 2026 den mest populära nya bilen i Ukraina — 375 bilar köptes av privatkunder och ytterligare 70 av företag. Bland nya hybrider är RAV4 också etta. Registreringsstatistiken skiljer inte mellan generationer, så i dessa siffror kan det även ingå bilar av föregående kaross från lager.
Om du väljer mellan RAV4 och Škoda Kodiaq i andra generationen har vi i artikeln «Toyota RAV4 2026 eller Škoda Kodiaq II» jämfört deras mått, motorer och bagageutrymmen.
Vilka mått och vilket bagageutrymme har nya RAV4
- Längd — 4 600–4 646 mm (beroende på version och stötfångare).
- Bredd — 1 855–1 880 mm.
- Höjd — 1 680–1 700 mm.
- Bagageutrymme — upp till insynsskyddet 514 l i hybriden och 446 l i laddhybriden (toyota.ua-data för fyrhjulsdrivna versioner).
Det betyder att RAV4 storleksmässigt knappt har vuxit — Toyota har behållit yttermåtten men omfördelat utrymmet i kupé och bagage. I bagageutrymmet finns ett 12 V-uttag, och bakluckan med eldrift öppnas med en fotrörelse under stötfångaren (beroende på utrustningsnivå).
Vad har förändrats i kupén och säkerhetssystemen
Övre delen av instrumentpanelen sänktes med cirka 40 mm — sikten framåt blev bättre. I alla ukrainska utrustningsnivåer finns 12,3-tums digital instrumentpanel och 12,9-tums pekskärm ToyotaConnect med smartphoneintegration; beroende på version — upp till fem USB-portar, två trådlösa laddare, panoramatak och JBL-ljudsystem.
Nya generationens Toyota Safety Sense ingår redan i basen och omfattar varning för frontalkollision med automatisk inbromsning och fotgängarigenkänning (PCS), dödavinkelövervakning (BSM), assistans för säker urstigning (SEA) och förarövervakning (DMC). Från utrustningsnivån Style tillkommer filbytesassistans (LCA) och varning för korsande trafik fram (FCTA).
Vilka tillbehör finns redan till RAV4 2026
Karossen i sjätte generationen är ny, därför passar de flesta modellanpassade delar från RAV4 2019–2025 inte. För nya RAV4 har vi redan modellanpassade Stingray-mattor — till kupén (3D-tråg och klassiska gummimattor) och en 3D-matta till bagageutrymmet, samt universella Toyota-tillbehör: tröskelskydd i rostfritt stål och stänkskydd. Hela sortimentet för nya modellen finns på sidan tuning Toyota RAV4 2025+; för föregående kaross — RAV4 2019–2025, för andra modeller i märket — tuning Toyota.
Innan du beställer modellanpassade tillbehör, kontrollera karossen: 2025 såldes i Ukraina fortfarande RAV4 i femte generationen, så tillverkningsåret i sig garanterar inte kompatibilitet — skicka ett foto på bilen eller VIN till vår manager.
Vi levererar med Nova Poshta i hela Ukraina.















