Nya Hyundai Tucson i femte generationen (NX5) och Toyota RAV4 i sjätte generationen — två av de viktigaste hybrida familjecrossovern för åren 2026–2027. Enligt officiella europeiska uppgifter är Tucson något kortare (4 560 mot 4 600–4 646 mm), men har ett större bagageutrymme (upp till 695 l mot 514 l i hybrid-RAV4) och en bensinversion utan hybrid, medan RAV4 är starkare som laddhybrid: upp till 309 hk och upp till 137 km på el jämfört med 292 hk och upp till 81 km i Tucson. RAV4 säljs redan i Ukraina, nya Tucson väntas i Europa 2027.
Innehåll
- Vad som skiljer Tucson NX5 från RAV4 i korthet
- Jämförelsetabell: Tucson och RAV4
- Vem är större och vem har rymligare bagageutrymme
- Vilken hybrid är bättre: 1.6 turbo eller 2.5
- Fyrhjulsdrift, släp och markfrigång
- När kan man köpa dem i Ukraina
- Vem passar vad för
- Vilka tillbehör finns redan för båda modellerna
Vad som skiljer Tucson NX5 från RAV4 i korthet
- Modellens ålder. RAV4 i sjätte generationen hade premiär den 21 maj 2025, och i april 2026 meddelade Toyota att den redan beställs i hela Europa. Tucson i femte generationen visades den 1 oktober 2026, den europeiska versionen byggs i Tjeckien och dess mer dynamiska modifiering presenterar Hyundai på Paris Motor Show den 12 oktober.
- Motorer. Tucson i Europa — det är 1.6 turbo i tre varianter: bensin 150 hk (med manuell låda eller med mildhybrid 48 V och dubbelkopplingslåda), hybrid 245 hk och laddhybrid 292 hk. RAV4 i Europa säljs endast med hybrid 2,5 l (185–194 hk) eller laddhybrid (272–309 hk).
- Praktik. För Tucson anges upp till 695 l bagageutrymme och ett baksäte som kan skjutas 150 mm. I RAV4 hybrid — 514 l upp till insynsskyddet, i laddhybridversionen — 446 l.
- El. Laddhybrid-RAV4 har ett batteri på 22,7 kWh, upp till 137 km på el enligt WLTP och DC-laddning upp till 50 kW. Laddhybrid-Tucson — 17,1 kWh, upp till 81 km (uppgifterna är preliminära) och AC-laddning 7,2 kW; någon snabbladdning med likström anger Hyundai inte.
Utförligt om varje modell har vi skrivit separat: genomgång av nya Hyundai Tucson NX5 och genomgång av Toyota RAV4 2026 i sjätte generationen. Här — endast jämförelsen.
Jämförelsetabell: Tucson och RAV4
För Tucson anges officiella data från Hyundai Motor Europe per 1 oktober 2026 (fram till slutlig typgodkännande), för RAV4 — data från Toyota Europe och Toyota Ukraina.
| Parameter | Hyundai Tucson NX5 (Europa) | Toyota RAV4 (6:e generationen) |
|---|---|---|
| Premiär | 01.10.2026 | 21.05.2025 |
| Längd / bredd / höjd | 4 560 / 1 900 / 1 670 mm | 4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm |
| Hjulbas | 2 720 mm | — (Toyota Europe publicerar inte) |
| Markfrigång | 159–169 mm | — (publiceras inte) |
| Antal platser | 5 | 5 |
| Bagageutrymme | upp till 695 l (VDA) | hybrid 514 l upp till insynsskyddet; laddhybrid 446 l |
| Bensin utan hybrid | 1.6 T-GDi, 150 hk, 250 N·m; manuell 6 eller 7DCT med mildhybrid 48 V | finns inte |
| Hybrid | 1.6 turbo, 245 hk, 380 N·m, automat 6, fram- eller fyrhjulsdrift | 2,5 l, 185 hk (fram) / 194 hk (AWD-i) |
| Laddhybrid | 292 hk, 380 N·m, batteri 17,1 kWh | 272 hk / 309 hk (AWD-i), batteri 22,7 kWh |
| Räckvidd på el | upp till 81 km (preliminärt, med 17"-fälgar) | upp till 137 km (WLTP) |
| Laddning för laddhybrid | växelström 7,2 kW | växelström 11 kW; likström 50 kW, 10–80 % cirka på 30 min |
| Acceleration 0–100 km/h | hybrid 8,3 s (fram), 7,9 s (fyrhjulsdrift); laddhybrid 7,9 s | laddhybrid AWD-i 5,8 s |
| Släp med bromsar | bensin 1 700 kg, hybrid 1 910 kg, laddhybrid 1 810 kg | upp till 2 000 kg (AWD, hybrid och laddhybrid) |
| Skärmar | instrumentpanel 9,9"; multimedia 12,9" eller 17" | instrumentpanel 12,3"; multimedia 12,9" |
| Montering för Europa | Tjeckien | — |
Vem är större och vem har rymligare bagageutrymme
Storleksmässigt är modellerna nästan jämnstora. RAV4 är 40–86 mm längre beroende på stötfångare, Tucson 20–45 mm bredare, och i höjd är skillnaden inom 10–30 mm. Tucson har en hjulbas på 2 720 mm; Toyota Europe publicerar inte den parametern för nya RAV4, så vi tänker inte jämföra hjulbas utifrån rykten.
I bagageutrymmet har Hyundai fördel: upp till 695 l enligt VDA-metoden, och baksätet är delat 4:2:4 och kan skjutas 150 mm — man kan öka bagageutrymmet eller benutrymmet. RAV4 hybrid har 514 l upp till insynsskyddet, och i laddhybriden höjer batteriet golvet, och då återstår 446 l. Siffrorna är uppmätta med olika metoder, så skillnaden i verkligheten kan vara mindre, men för barnvagn och stora resväskor ser Tucson mer praktisk ut.
För andra raden publicerar Hyundai konkreta siffror: 1 014 mm takhöjd och 1 002 mm benutrymme. Toyota anger inga sådana data för nya RAV4. Båda bilarna är strikt femsitsiga, någon tredje sätesrad finns inte i någon av dem.
Vilken hybrid är bättre: 1.6 turbo eller 2.5
Märkenas angreppssätt är olika. Hyundai satsar på en turboladdad 1.6 T-GDi med 6-stegad automat: hybriden ger 245 hk och 380 N·m, alltså starkare än hybrid-RAV4 (185–194 hk) och märkbart mer dragvillig på låga varv. Acceleration för Tucson hybrid — 8,3 s med framhjulsdrift och 7,9 s med fyrhjulsdrift. Enligt de angivna CO2-utsläppen (118–130 g/km för framhjulsdriven hybrid) motsvarar det ungefär 5,1–5,6 l/100 km i vår omräkning.
Toyota använder en sugmotor på 2,5 l med sin hybriddrivlina utan klassisk växellåda. Den är svagare, men Toyota uppger för hybriden upp till 5,8 l/100 km enligt WLTP, och själva konceptet är finslipat i åratal på tidigare generationer av RAV4.
I laddhybriderna — tvärtom, fördel för Toyota. RAV4 PHEV med fyrhjulsdrift har 309 hk, accelererar till 100 km/h på 5,8 s, kör upp till 137 km på el och kan DC-laddas upp till 50 kW. Tucson PHEV — 292 hk, 7,9 s, upp till 81 km och laddning endast med växelström på 7,2 kW. Om du har ett uttag hemma och den dagliga sträckan är upp till 80–100 km, gör laddhybrid-RAV4 det möjligt att köra nästan utan bensin.
Ett separat argument för Tucson är bensinversionen på 150 hk utan fullhybrid: en enklare bil för den som inte vill ha ett högspänningsbatteri. I Europa finns ingen sådan version av RAV4. Hur RAV4 står sig mot andra konkurrenter gick vi igenom i jämförelserna Toyota RAV4 2026 mot Honda CR-V 2026 och Toyota RAV4 2026 mot Skoda Kodiaq II.
Fyrhjulsdrift, släp och markfrigång
I RAV4 är fyrhjulsdriften AWD-i: bakhjulen drivs av en separat elmotor, det finns ingen mekanisk kardanaxel mellan axlarna. Toyota lägger till lägena Trail och Snow. Hyundai erbjuder fyrhjulsdrift för hybrid och laddhybrid Tucson, och i fyrhjulsdrivna versioner finns kamerafunktionen Ground View Monitor med vy ”under bilen”.
För släp är RAV4 starkare: fyrhjulsdrivna versioner drar upp till 2 000 kg. Tucson — upp till 1 910 kg i hybriden, 1 810 kg i laddhybriden och 1 700 kg i bensinversionen. Markfrigången för europeiska Tucson — 169 mm (159 mm med 17"-fälgar); offroad-versionen XRT PRO med 210 mm kommer Hyundai endast att sälja i Nordamerika. För RAV4 publicerar Toyota Europe ingen markfrigång.
När kan man köpa dem i Ukraina
Toyota Ukraina erbjuder redan nya RAV4 med hybrid och laddhybrid, med fram- och fyrhjulsdrift. På importörens webbplats står det att uppgifterna är preliminära och att slutlig typgodkännande inväntas, och där anges andra effektvärden än hos Toyota Europe: upp till 239 hk i hybriden och upp till 329 hk i laddhybriden, upp till 126 km på el. I vår tabell — data från Toyota Europe.
Europeiska Tucson NX5 ska byggas vid Hyundais fabrik i Tjeckien. Hyundai Motor Europe har ännu inte offentliggjort priser eller säljstart; enligt den franska publikationen Journal de l'Automobile kommer hybriden ut till försäljning i januari 2027 och laddhybriden på sommaren. Därför bör man hos ukrainska återförsäljare vänta på nya Tucson tidigast 2027, och fram till dess finns Tucson NX4 kvar på marknaden.
Vem passar vad för
- Hyundai Tucson NX5 — för familjen som värdesätter bagageutrymmet och andra raden, som vill ha en stark ”vanlig” hybrid utan laddning eller en enklare bensinversion, och som gillar stora skärmar (upp till 17 tum) samt fyra USB-C-portar på 100 W.
- Toyota RAV4 — för den som är redo att ladda hemma och vill köra mest på el, som behöver släp upp till 2 ton och fyrhjulsdrift med elektrisk bakaxel, samt för den som inte vill vänta: RAV4 kan köpas redan nu.
Vilka tillbehör finns redan för båda modellerna
För RAV4 i sjätte generationen finns det redan modellspecifika Stingray 3D-mattor och bagagerumsmatta för Toyota RAV4 2025- r. i katalogen. Resten av de modellspecifika tillbehören är än så länge för föregående, femte generationen 2019–2025: sidosteg för RAV4 2019, takräcken och tvärbalkar samt vindavvisare. Flytta dem inte automatiskt till den nya karossen — kompatibiliteten anges i varje produkts kort.
För Tucson i femte generationen finns det ännu inga modellprodukter: de dyker upp när bilarna börjar säljas. För Tucson NX4 2021–2025 är utbudet stort: aluminiumsteg, tvärbalkar för integrerade rails, EVA- och 3D-mattor samt fönsterdeflektorer. I NX5 är hjulbas, kaross och dörrar annorlunda, så tillbehör från NX4 passar inte den nya modellen.
Bilderna i artikeln — illustrationer skapade utifrån modellernas officiella beskrivning, inte fabriksfoton.
Vi levererar med Nova Poshta i hela Ukraina.










