Om man lägger känslorna åt sidan kokar valet mellan Audi Q9 2027 och Mercedes-Benz GLS 2027 ner till något enkelt: Q9 ger mer teknik och dragkraft för mindre pengar, medan GLS erbjuder en lugnare, redan väl beprövad formel för en stor familje-SUV. Den ena vinner på utrustning och nyhetsvärde, den andra på tystnad, mognad och förutsägbarhet över lång ägandetid.
För köparen är det ingen detalj. Q9 ser starkare ut vid säljstart, men ett första modellår innebär alltid mindre statistik kring livslängd, buller som ökar med miltal och andrahandsvärde. GLS är dyrare och svagare i basutförande, men riskerna är färre.
Vad valet egentligen handlar om
Audi Q9 2027 är redan officiellt presenterad och ser mycket övertygande ut i grundutförande: cirka 87,7–89,1 tusen dollar i USA, 429 hk, 599 N·m, adaptiv luftfjädring som standard, bakhjulsstyrning och större bagageutrymme bakom tredje raden. Ser man till de torra siffrorna är det ett av de starkaste erbjudandena i klassen.
Mercedes-Benz GLS 2027 är ännu bara officiellt aviserad utan slutgiltig prislapp, men marknaden räknar med en start runt 95 tusen dollar. I versionen GLS 450 är den svagare än Q9 i grundeffekt, men tar igen det genom att inte vara en helt ny modell från noll, utan en kraftigt uppdaterad stor SUV med redan välkänd landsvägskaraktär, bättre bevisläge kring kupétystnad och mer förutsägbart långägande.
Vilka kriterier man ska jämföra efter
I den här klassen är det ett misstag att bara titta på hästkrafter eller skärmen i kupén. Ett praktiskt val görs bäst utifrån fem kriterier.
- Pris och innehåll i basutrustningen. Det viktiga är inte bara vad insteget kostar, utan vad som faktiskt ingår: luftfjädring, fyrhjulsdrift, styrassistenter, kupékonfiguration.
- Buller och komfort i fjädringen. För en stor SUV är det en avgörande skillnad i vardagen. Tystnad i 120–140 km/h är ofta viktigare än 0–100.
- Livslängd och förutsägbarhet. GLS har mer historik kring plattform, komponenter och hur interiören åldras i verkligheten. För Q9 finns inte den datamängden ännu.
- Praktikalitet. Här tittar man inte på totallängd, utan på tredje raden, volymen bakom den, insteg/utsteg, verklig karossbredd och smidighet i stan.
- Montering och eftermontering. Om du efter köpet planerar mattor, skydd för bagageutrymmet, instegslister, bodykit eller belysning är det enklare att hitta färdiga lösningar och tydliga montage för en mogen modell. För ett första modellår är utbudet nästan alltid smalare.
Kort jämförelse av alternativen (tabell)
| Alternativ | Styrkor | Svagheter | Passar för |
|---|---|---|---|
| Audi Q9 2027 | Starkare basmotor, riklig standardutrustning, större bagage bakom tredje raden, luftfjädring och bakhjulsstyrning som standard | Första modellåret, mindre data om livslängd och buller med miltal, mycket stora yttermått, tredje raden saknar ännu rykte som klassledare | För den som vill ha maximal teknik och dragkraft för pengarna och är beredd att acceptera risken med en ny modell |
| Mercedes-Benz GLS 2027 | Mogen plattform, tyst och lugn landsvägskaraktär, starkt rykte på långresor, bredare möjligheter till färdiga eftermonteringslösningar | Högre förväntat instegspris, svagare basmotor, dyrt att gå upp till V8-versioner, stora hjul kan försämra vinterkomforten | För den som prioriterar komfort, förutsägbarhet och vill experimentera mindre under modellens första år |
Detaljerad genomgång av varje alternativ
Audi Q9 2027
Q9 kliver in i segmentet aggressivt. Basen är en 2,9-liters V6 biturbo på 429 hk och 599 N·m och ger det som ofta saknas i dyra stora SUV:ar i instegsutförande: ordentligt drag utan att direkt behöva gå upp till V8. Lägg till 0–100 runt 4,9 s, luftfjädring som standard, bakhjulsstyrning och 547 l bagage bakom tredje raden – så blir det tydligt varför Q9 ser prisvärd ut som ett “ur lådan”-köp.
Praktiskt är Q9 också stark: lång hjulbas, 6- eller 7-sitsig konfiguration, gott om lastutrymme, dragvikt upp till 3500 kg. Men det finns en hake: det här är Audis första stora flaggskepps-SUV i just det här formatet. Därför är frågorna om verklig livslängd, kupébuller efter några år, små barnsjukdomar och andrahandsvärde fortfarande öppna. Om det som är viktigt för dig inte är presentationen utan ett femårsperspektiv, bör du räkna in det här ärligt.
En annan punkt är eftermontering. För en ny modell tar det alltid lite tid innan marknaden kommer ikapp med mattor, bagagelösningar, instegslister, bodykits och exteriör tuning. Det är inget minus för bilen i sig, men det är ett verkligt kriterium om du brukar anpassa bilen direkt.
Mercedes-Benz GLS 2027
GLS 2027 tar en annan väg. I basversionen GLS 450 handlar det om en 3,0-liters rak “sexa” med mildhybrid, 375 hk och 560 N·m. På pappret mindre än i Q9, men för klassen räcker det, och modellen är sedan länge känd som en av de mest avslappnade på motorväg i segmentet. För den som kör mycket långt är den karaktärsskillnaden viktigare än en siffra i katalogen.
GLS starka sida är mognad. Plattformen är känd, fjädringslogiken är begriplig, interiör och ljudisolering har gott rykte, och för den som vill ha mer drag finns GLS 580 med V8 på 530 hk. Ja, Q9 har en bättre start vad gäller pris kontra utrustning, men GLS passar bättre för dem som inte vill vara tidiga testare av en ny modell.
Svagheterna är också tydliga. Startpriset för modellåret 2027 är inte bekräftat, och nästan säkert blir det högre än för Q9. Att gå upp i högre Mercedes-utföranden gör snabbt köpet mycket dyrt, och stora fälgar på sådana bilar kan lätt försämra vinterkomforten och höja däckkostnaderna. Praktiskt är GLS bra, men bakom tredje raden och i bagagevolym ser Q9 mer intressant ut.
Vilket alternativ som är bäst för olika scenarier
Om du behöver en stor familje-SUV med maximalt starkt grundpaket talar logiken för Audi Q9. Den är snabbare redan i instegsversionen, rymligare i bagaget och generösare med chassiteknik.
Om huvudscenariot är långa motorvägsetapper, frekventa resor mellan städer, passagerare på andra raden och önskan om en tyst, mjuk bil utan små överraskningar, känns GLS mer vuxen.
För stadskörning är båda stora, men GLS är lite kortare och upplevs därför mindre otymplig. För släp skiljer det knappt: båda drar runt 3,5 ton, så här avgör inte siffror utan trygghet i just din konfiguration och last.
Användningsscenario och vad som är bäst att välja (tabell)
| Scenario | Vad som är bäst att välja | Varför |
|---|---|---|
| Maximal utrustning utan att gå upp till ett dyrt utförande | Audi Q9 2027 | Starkare basmotor, luftfjädring och bakhjulsstyrning som standard, bättre instegspris |
| Långa resor, tyst på motorväg, lugn gång | Mercedes-Benz GLS 2027 | Mognare plattform och bättre rykte kring ljudisolering och komfort vid hög körsträcka |
| Familj, barnprylar, väskor, tredje raden används ofta | Audi Q9 2027 | Större bagage bakom tredje raden och tydlig betoning på praktisk kupélayout |
| Långt ägande utan att vilja ta risken med modellens första år | Mercedes-Benz GLS 2027 | Mer förutsägbarhet kring livslängd, interiörens åldrande och framtida eftermontering |
| Du vill ha dynamik utan V8 | Audi Q9 2027 | 429 hk i basen ger bättre dragreserv än GLS 450 |
| En stor SUV med premiumfokus på andra raden och dyrare utföranden | Mercedes-Benz GLS 580 | Mercedes utbud är starkare just i dyra, sedan länge finjusterade versioner |
Vanliga misstag vid valet
- Titta bara på effekten. I den här klassen märks buller, komfort och chassilogik varje dag, medan skillnaden i acceleration är mer sporadisk.
- Ignorera första modellåret. Q9 är mycket stark vid start, men avsaknaden av lång statistik kring livslängd är ingen småsak.
- Underskatta storleken. Båda bilarna är stora, och Q9 är dessutom mycket bred. Om du parkerar i en trång stad bör du matcha det mot dina rutter.
- Betala för mycket för V8 utan verkligt behov. För de flesta familjebehov räcker instegsversionerna redan; större motorer behövs när du faktiskt köper dynamik, inte bara känslan av reserv.
- Glömma eftermontering och installation. Om du planerar många tillbehör direkt efter köpet är det oftast färre kompatibilitets- och montagefrågor med en mogen modell.
När det finns poäng med det dyrare valet
Att betala mer för GLS är motiverat när det som är viktigt för dig inte är siffrorna i specifikationen, utan konstruktionens mognad, tyst kupé och en tydlig ägarhorisont. Det är extra logiskt om du planerar att bygga om bilen direkt: för Mercedes GLS X167 finns redan färdiga lösningar för interiör, bagage och kaross, och för en djupare exteriör uppgradering finns GLS restyling-kit.
Att betala mer för Q9 eller för dess högre versioner kan vara vettigt om du vill ha en maximalt stark bas redan nu: mer dragkraft, mer avancerat chassi, bättre lastreserv och Audis nya flaggskeppsformat. Men det är viktigt att förstå att tillbehörsmarknaden för modellens första år fortfarande formas, så det är mer praktiskt att följa innehållet på sidan för Audi Q9 om du planerar eftermontering utan brådska.
Slutsats
Audi Q9 2027 är det starkare rationella spelet sett till pris, effekt och utrustning. Mercedes-Benz GLS 2027 är det lugnare valet för den som sätter tystnad, motorvägskomfort och förutsägbarhet i lång drift högre. Vill du ha mest för instegspengarna – titta på Q9. Vill du ha färre okända och mer trygghet varje dag – ser GLS än så länge säkrare ut.
För- och nackdelar
Audi Q9 2027 i grundversionen erbjuder en starkare motor än GLS 450: 429 hk och 599 Nm mot 375 hk och 560 Nm. Det ger bättre dragreserv utan att behöva gå upp till dyrare versioner.
Q9 ser mer fördelaktig ut i förhållandet mellan pris och utrustning: vid ett startpris på cirka $87,7–89,1 tusen har den redan standard adaptiv luftfjädring, bakhjulsstyrning och ett fullt teknikpaket i grundutförandet.
I praktiken är Q9 stark som familje-SUV: det finns en 6- eller 7-sitsig konfiguration, ett större bagageutrymme bakom tredje raden och bogsering upp till 3500 kg.
Mercedes-Benz GLS 2027 bygger på en mogen konstruktion. I artikeln beskrivs den som ett lugnare och mer förutsägbart alternativ för ett långt ägande, med en bättre grundnivå för ljudkomfort och beteende på landsväg.
GLS passar bättre för täta långresor och daglig komfort vid hög körsträcka. För den här klassen är det en praktisk fördel, inte bara en fråga om siffror i specifikationerna.
Audi Q9 2027 är första modellåret, så det finns ännu ingen lång statistik för hållbarhet, ljudnivå vid högre körsträcka och andrahandsvärde. Det gör köpet mindre förutsägbart.
För Q9 håller eftermarknaden för tillbehör fortfarande på att formas, så färdiga lösningar för mattor, bagagesystem, tröskelskydd eller stylingpaket kan vara färre än för mer etablerade modeller.
Mercedes-Benz GLS 2027 väntas bli dyrare från start, och grundversionen är dessutom svagare än Q9 när det gäller effekt. Det betyder att man inte får maximal teknik här för mindre pengar.
På GLS gör steget upp till högre versioner snabbt köpet mycket dyrt, och stora hjul kan försämra vinterkomforten och öka kostnaderna för däck.









