
Hyundai IONIQ 9: översikt, tekniska data, räckvidd, utrustningsnivåer och priser

Hyundai IONIQ 9 — Hyundais största elbil: en tresitsig crossover med en längd på 5 060 mm på E-GMP-plattformen med ett batteri på 110,3 kWh, tre effektversioner på 160, 226 och 315 kW samt en räckvidd på upp till 620 km enligt WLTP. Modellen visades den 20 november 2024 i Los Angeles, i USA startade försäljningen i maj 2025 och i Tyskland öppnade beställningarna i juli 2025. Nedan följer specifikationer enligt officiella uppgifter från Hyundai, utrustningsnivåer, interiör och praktiska detaljer för ägaren.
Innehåll
- Vad är Hyundai IONIQ 9 och var tillverkas den
- Vilka tekniska specifikationer har IONIQ 9
- Hur långt kör IONIQ 9 och hur snabbt laddar den
- Interiören: säten, konsol, skärmar
- Vilka utrustningsnivåer finns och vad kostar IONIQ 9
- Vad bör en IONIQ 9-ägare tänka på
Vad är Hyundai IONIQ 9 och var tillverkas den
IONIQ 9 är flaggskeppet i den elektriska IONIQ-serien, den tredje modellen efter den kompakta IONIQ 5 och sedanen IONIQ 6. Hjulbasen på 3 130 mm är den längsta av alla Hyundai-modeller. Crossovern är byggd på samma modulära E-GMP-plattform som den närbesläktade Kia EV9, med stöd för laddning från 400- och 800 V-stationer. Storleksmässigt ligger den nära bensinflaggskepet Hyundai Palisade, men har plant golv utan kardantunnel.
Världspremiären ägde rum den 20 november 2024 i Goldstein House i Los Angeles, och publiken såg bilen på bilmässan AutoMobility LA. För USA byggs IONIQ 9 vid den nya fabriken Hyundai Motor Group Metaplant America i delstaten Georgia — det är den första helt nya modellen som satts i produktion där (tillverkning från första kvartalet 2025).
Vilka tekniska specifikationer har IONIQ 9
Batteriet är detsamma i alla versioner — 110,3 kWh (NCM, 610 V-system), skillnaden ligger bara i motorerna och drivlinan. Basversionen är bakhjulsdriven med en motor, de två andra har en andra motor på framaxeln och fyrhjulsdrift med lägen för snö, lera och sand.
| Parameter | 160 kW (RWD) | 226 kW (AWD) | 315 kW (Performance AWD) |
|---|---|---|---|
| Effekt | 160 kW (218 hk) | 226 kW (307 hk) | 315 kW (428 hk) |
| Vridmoment | 350 Nm | 605 Nm | 700 Nm |
| 0–100 km/h | 9,4 s | 6,7 s | 5,2 s |
| Toppfart | 190 km/h | 200 km/h | 200 km/h |
| Räckvidd WLTP | 620 km | 600–606 km | 600 km |
| Förbrukning WLTP | 19,9 kWh/100 km | 20,4–20,6 kWh/100 km | 20,6 kWh/100 km |
| Tjänstevikt | 2 594–2 664 kg | 2 657–2 803 kg | 2 689–2 819 kg |
| Släp med bromsar | 1 600 kg | 2 500 kg | 2 500 kg |
| Främre bagageutrymme | 88 l | 52 l | 52 l |
Måtten är desamma för alla versioner: längd 5 060 mm, bredd 1 980 mm, höjd 1 790 mm, hjulbas 3 130 mm, markfrigång 174 mm, vändradie 12,48 m. Luftmotståndskoefficienten är 0,27, med digitala speglar — 0,26. Fjädringen är McPherson fram och multilänk bak; luftfjädring och adaptiva stötdämpare finns inte. Hjulen är 19, 20 eller 21 tum beroende på utrustningsnivå.
Hur långt kör IONIQ 9 och hur snabbt laddar den
Störst räckvidd — 620 km enligt WLTP — har den bakhjulsdrivna versionen på 19-tums hjul; de fyrhjulsdrivna ligger runt 600 km. I USA enligt EPA-cykeln fick basversionen 335 miles (≈540 km), Performance på 21-tums hjul — 311 miles (≈500 km). Verklig räckvidd vintertid blir märkbart lägre: i kyla levererar batteriet mindre energi, och uppvärmningen av den stora kupén förbrukar mer.
- Snabbladdning med likström: upp till 233 kW, 10–80 % på 24 minuter vid en 350 kW-station; vid en 50 kW-station — 109 minuter.
- Laddning med växelström: inbyggd laddare 11 kW, 10–100 % på ungefär 10 timmar från en hemmastation Type 2.
- Kontakt: i Europa — CCS2, i USA — NACS (den som finns på Teslas laddare).
- V2L: ett uttag i bagageutrymmet som kan driva hushållsapparater.
Interiören: säten, konsol, skärmar
Kupén är avsedd för 6 eller 7 platser. Den stora höjdpunkten är konsolen Universal Island 2.0, som kan skjutas 190 mm bakåt till andra raden; den har ett övre fack på 5,6 l och ett utdragbart nedre på 12,6 l. I sexsitsversionen finns Relax-säten (första och andra raden kan fällas med fotstöd) och vridbara stolar i andra raden, som vid stillastående kan vändas mot tredje raden.
- Skärmar: ett panoramisk böjt block med två displayer — instrumentpanel och multimedia.
- Ljud: 8 högtalare som standard, som tillval BOSE med 14 högtalare och 5.1-surround.
- Digitala speglar: på vissa marknader — kameror i stället för speglar och 7-tums OLED-skärmar i dörrarna.
- Digital nyckel via NFC i smarttelefonen.
- Assistanssystem: adaptiv farthållare med stop-funktion, automatisk nödbroms med igenkänning av fotgängare och cyklister, filhållningsassistans och körning i fil.
Bagageutrymmet enligt den europeiska VDA-metoden är 338 l bakom tredje raden och upp till 2 419 l (7 säten) eller 2 494 l (6 säten) med fällda andra och tredje raden. Hyundai anger andra siffror i ett globalt pressmeddelande — 620 l och 1 323 l: det är en annan mätmetod, så man bör jämföra siffror inom samma system.
Utvändigt känns IONIQ 9 igen på Parametric Pixel-ljussignaturen: små ”pixlar” i fram- och baklyktor samt i den nedre delen av stötfångarna, projektionsstrålkastare med kubiska moduler och belysta dörrhandtag.
Vilka utrustningsnivåer finns och vad kostar IONIQ 9
I Tyskland vid säljstarten (juli 2025) kostade basversionen från 68 500 €, fyrhjulsdrivna 226 kW — från 81 500 €, Performance 315 kW — från 86 750 €. Redan i basutförande ingår LED-belysning, 19-tumsfälgar, eljustering av framsäten, värme i första och andra raden samt två skärmar på 12,3 tum.
I augusti 2026 uppdaterade Hyundai utbudet till årsmodell 2027 utan tekniska ändringar: basen blev dyrare till 70 850 €, men fick som standard 360-kamera, parkeringssensorer med autobromsning, fjärrparkering och digital nyckel 2.0. Techniq-linjen döptes om till Centriq (från 78 850 €), Uniq kostar från 86 100 €, nya toppversionen Blackline baserad på Performance — från 89 950 €. Sexsitsig kupé finns endast i Uniq och Blackline.
I USA kostar IONIQ 9 årsmodell 2026 från $58 955 exklusive leverans till återförsäljare ($60 555 med den), toppversionen Performance Calligraphy Design — cirka $78 000. I Storbritannien — från £64 995. På den officiella Hyundai-importörens webbplats i Ukraina finns en modellsida, men priserna är inte publicerade där per oktober 2026.
Vad bör en IONIQ 9-ägare tänka på
Serviceintervall — var 30 000 km eller var 24:e månad. Den stora vikten (upp till 2,8 t) och de breda däcken 255–285 mm sliter bromsar och gummi snabbare än på lättare crossovers, så däck- och fälgskick bör kontrolleras oftare. Markfrigången 174 mm är som på en vanlig stadscrossover, inte en terrängbil: på grusvägar och vid höga trottoarkanter är det värt att tänka på.
Modellanpassade tillbehör specifikt för IONIQ 9 finns ännu inte i vår katalog, så universella saker passar: organisatörer till bagageutrymmet, nummerskyltsram och Hyundai-emblem för mattor. Övriga produkter för märket finns samlade i avdelningen tuning och tillbehör Hyundai.
Vi levererar med Nova Poshta i hela Ukraina.












