Elektriska Mercedes-Benz C-Class 2027: översikt av C 400 4MATIC med 762 km räckvidd

Materialet har tagits fram med hjälp av AI-verktyg för undersökning av ämnet, strukturering och framställning av ett första utkast. Faktagranskning, redigering, expertbedömning och slutligt godkännande har utförts av Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Elektriska C-Klass 2027 i versionen C 400 4MATIC är inte bara ännu en C-Class utan förbränningsmotor, utan en separat konstruerad batterisedan med fokus på långresor. Nyckelsiffrorna är starka: två elmotorer, 360 kW, 800 N·m, batteri 94 kW·h, snabbladdning upp till 330 kW och en officiell räckvidd som nu anges till 753 km enligt WLTP.

Siffran 762 km som Mercedes-Benz nämnde vid premiären bör ses som ett tidigt besked: i de aktuella specifikationerna står 753 km. För köparen är en annan sak viktigare: det här är en stor, tyst och tekniskt avancerad sedan för den som kör mycket landsväg och vill ha en elbil utan att ständigt leta laddning, men inte jagar en lätt sportig karaktär.

Modellen och dess plats på marknaden

Storleksmässigt och konceptuellt hamnar den elektriska C-Klass närmare en mindre business-sedan än en klassisk kompakt premiumbil. Lång hjulbas, stort batteri, fyrhjulsdrift och en vikt på 2 460 kg flyttar tyngdpunkten mot komfort, tystnad och stabilitet i fart.

Modellen passar bäst för förare som dagligen kör i stan men regelbundet ger sig ut på längre sträckor. Sämre passar den för den som vill ha en максимально enkel elbil, kombikaross i stället för sedan eller en mer förarorienterad stil med minimal vikt.

Generationer och modellens historia

Den vanliga C-Klass-serien har gått igenom flera generationer: W202 1993–2001, W203 2000–2007, W204 2007–2015, W205 2014–2021 och W206 från 2022. Elektriska C-Klass med modellår 2027 står vid sidan av denna linje: världspremiären skedde i april 2026 och orderstart på vissa marknader började i maj 2026.

En viktig detalj: detta är inte en ombyggd bensin- eller hybrid-C-Klass med stort batteri, utan en bil som från början konstruerats som elbil. Därför är det mer rimligt att jämföra den med W206 vad gäller sittposition, status i modellprogrammet och praktiska egenskaper, snarare än konstruktion.

Motorer och transmissioner

För versionen C 400 4MATIC är motorvolym irrelevant: det är en elbil, så någon traditionell slagvolym finns inte. I stället finns en tvåmotorig fyrhjulsdriftslösning med toppeffekt 360 kW, eller 489 hk, och 800 N·m. Den officiella accelerationen 0–100 km/h är 4,0 s och toppfarten är begränsad till 210 km/h.

Officiella material ger ingen fullständig genomgång av den mekaniska delen av drivlinan, men i tekniska beskrivningar nämns en separat motor på varje axel; det finns även uppgifter om en tvåstegsväxel på bakaxeln. För köparen betyder det en sak: drivlinan är inte bara optimerad för startdrag, utan även för effektivitet i hög fart.

ParameterVärde
KarossSedan, 4 dörrar, 5 platser
DrivlinaTvå elmotorer, fyrhjulsdrift 4MATIC
Effekt360 kW, 489 hk
Vridmoment800 N·m
Batteri94 kW·h användbar kapacitet
Acceleration 0–100 km/h4,0 s
Toppfart210 km/h
Räckvidd753 km WLTP nu; 762 km var ett tidigt besked
Energiförbrukning14,3 kW·h/100 km enligt data; cirka 14,1–16,8 kW·h/100 km i de första testerna
SnabbladdningUpp till 330 kW, 10–80% på 22 min
AC-laddning11 kW, full laddning cirka 10,5 timmar
Mått4 883 × 1 892 × 1 503 mm
Hjulbas2 962 mm
Markfrigång148 mm som standard; cirka 139–190 mm med luftfjädring
Bagageutrymme470 l bak och 101 l fram
Tjänstevikt2 460 kg
Dragvikt750 kg som grundvärde och upp till 1 800 kg med rätt dragkrok

Kaross, mått och chassi

Sett till de torra siffrorna lämnar bilen redan den gamla bilden av en liten C-Klass: längd 4 883 mm, bredd 1 892 mm utan speglar, höjd 1 503 mm, hjulbas 2 962 mm. Vändcirkel 12,1 m ser rimlig ut för vardagskörning i stan, särskilt med bakhjulsstyrning.

Markfrigången med standardfjädring anges till 148 mm, och med luftfjädring kan spannet variera ungefär från 139 till 190 mm. Det är en bra kompromiss för asfalt, höga trottoarkanter och vintergårdar, men ingen anledning att se modellen som en crossover. Chassit är tydligt inställt för komfort: AIRMATIC-luftfjädring, bakhjulsstyrning och aerodynamiska hjul i 18–20 tum jobbar för stabilitet och tystnad, inte nervös reaktivitet.

Interiör, komfort och säkerhet

En stark sida hos modellen är känslan av en stor, modern kupé. Den valbara MBUX Hyperscreen tar nästan hela instrumentpanelen, stora skärmar finns, kameravy, automatparkering, multizonskomfort och navigation som kan planera laddstopp längs rutten.

I vardagen är det inte de dekorativa effekterna som spelar roll, utan tystnad, bra ljud, bekväm sittposition och ett brett utbud av assistanssystem. Om föraren däremot ogillar skärmstyrning och vill ha en enklare, mindre elektronikintensiv interiör kan elektriska C-Klass upplevas som överlastad.

Vardagsanvändning

I dagligt bruk är modellens största fördel kombinationen av räckvidd och laddhastighet. På papperet är det 753 km WLTP, men i verkligheten är det mer korrekt att utgå från scenariot: i lugn blandad körning kan siffrorna ligga mycket nära de officiella, medan man på kall motorväg i hög fart bör räkna betydligt mer konservativt — ungefär 560–600 km.

Praktiken är också konkret: bagageutrymmet är 470 l, det finns ett frunk på 101 l, och ryggstöden i andra raden fälls i 40:20:40. Det är smidigt för långresor när man vill separera kablar, väskor och längre föremål. I stan hjälper kameror, automatparkering och den förutsägbara eldriften; för familjen är även möjligheten att dra släp användbar, om utrustningen tillåter det.

Styrkor och svagheter

PlusMinusVad det betyder i praktiken
Lång räckvidd och mycket snabb laddningVerklig räckvidd beror starkt på temperatur och hastighetFör långfärd är detta ett av de mest bekväma formaten bland el-sedaner, men på vintern bör räckvidden räknas konservativt
Hög komfortnivå, tystnad och mjuk gångHög vikt 2 460 kgPå dålig väg och autobahn är bilen behaglig, men man ska inte förvänta sig lättheten hos en sportig sedan
Bra praktiska egenskaper: 470 l bak, 101 l fram, ryggstöd 40:20:40Ingen kombiFör en familj räcker sedanen, men den som ofta kör skrymmande saker kan tycka att det är för lite
Starkt digitalt paket och många assistanssystemKomplex teknik och potentiellt dyr konfigurationKomforten är hög, men priset på tillval och den långsiktiga osäkerheten för en ny modell är fortfarande en riskfaktor
Kan dra upp till 1 800 kgModellen är för ny för en fullständig bedömning av tillförlitlighetFunktionaliteten är bredare än hos många el-sedaner, men det finns ännu lite driftstatistik

Ur ägarperspektiv ser pluslistan mycket vuxen ut: bilen irriterar inte med täta laddstopp, går tyst och lugnt på landsväg, har ett normalt bagageutrymme och tvingar inte fram de typiska kompromisserna från tidiga elbilar. De största svagheterna är också tydliga: det är en tung, dyr och teknikintensiv bil där en full bild av kostnader och tillförlitlighet går att bygga först efter några år av verklig användning.

Tuning och tillbehör

För en sådan modell är den mest rimliga “tuningen” inte yttre dekor, utan skydd för kupé och bagage, ordning för laddtillbehör och saker bilen bär med sig varje dag. En separat katalog specifikt för elektriska C-Klass kan komma senare, så just nu är en praktisk referens avdelningarna för den aktuella C-Class W206: före beställning är det viktigt att kontrollera golvets form, mattfästen och bagageutrymmets geometri.

Vad du kan titta på för den här modellen

  • Kupémattor — det första som är vettigt för en vardagsbil med dyr interiör och frekventa resor i regn och snö.
  • Bagagerumsskydd — nyttigt om kablar ligger i främre facket och huvudbagaget används för väskor, barnprylar eller verktyg.
  • Interiörtillbehör — hjälper att organisera småsaker som snabbt samlas i en elbil: kablar, adaptrar, hållare och skydd.

Slutsats

Elektriska Mercedes-Benz C-Class 2027 i utförandet C 400 4MATIC ser mycket stark ut där ägaren faktiskt tillbringar tiden: på landsväg, i dagliga stadsturer och i blandad familjekörning. Den passar den som vill ha en premium-el-sedan med stor räckvidd, snabb laddning, tystnad och vuxen praktisk användbarhet; mindre lämplig för den som behöver minimal vikt, enkelhet eller kombikaross.

Det viktigaste är att se på den utan magin i siffran 762 km och utan rädsla för själva eltemat: här är stabil verklig räckvidd, laddlogik, komfort och utrustning viktigare. Detta material bygger på verklig erfarenhet av urval, praktik och realistiska användningsscenarier, så fokus ligger inte på reklamlöften utan på det som verkligen kommer att spela roll för ägaren.

För- och nackdelar
✔Lång räckvidd och mycket snabb laddning gör bilen bekväm för långresor: även med verkliga förhållanden i åtanke är detta en av de minst besvärliga formerna av elektrisk sedan.
✔Fjädringen, kupéns tystnad och den långa hjulbasen är inställda för komfort, så på motorväg och på dålig asfalt bör bilen vara lugn och stabil.
✔Praktiken för vardagsbruk är helt okej här: 470 l bagageutrymme, ytterligare 101 l fram och en fällbar andra rad i förhållandet 40:20:40 hjälper till att rymma både resväskor, småsaker och långa föremål.
✔Den starka uppsättningen assistanssystem och digitala funktioner förenklar stadskörning och resor: det finns kameror, automatisk parkering och navigation med laddningsplanering längs rutten.
✔Modellen kan dra upp till 1 800 kg med rätt draganordning, vilket utökar dess möjligheter jämfört med många elektriska sedaner.
✘Massan på 2 460 kg gör bilen märkbart tung, så man ska inte förvänta sig lätt eller särskilt körglad uppträdande från den.
✘Den verkliga räckvidden beror starkt på temperatur och hastighet, så på vintern på motorväg kan den sjunka märkbart jämfört med de officiella siffrorna.
✘Detta är en sedan utan kombikaross, så för dem som ofta transporterar stora eller otympligt formade föremål kan praktiken vara otillräcklig.
✘Modellen är ny och tekniskt komplex, så långsiktig tillförlitlighet och den verkliga ägandekostnaden har ännu inte full statistik.

Leverans

Parti- och detaljhandel

Eget lager

Logga in
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Kontakta oss
Meddela mig när varan finns i lager